
TJNK selvittää kokemuksia tieteen, opetuksen ja tiedonjulkistamisen vapaudesta. Aiemmin olemme tutkineet kyselyllä tutkijoiden kokemaa häirintää ja sananvapauden toteutumista. Vuoden 2025 kysely käsittelee akateemista vapautta laajemmin.
Tutkimuksen ja opetuksen vapaus ovat keskeisiä edellytyksiä tieteelle ja sen kehitykselle. Ne muodostavat laajemman kokonaisuuden, jota kutsutaan akateemiseksi vapaudeksi. Yliopistojen autonomia on turvattu laissa, ja käytännössä tieteentekijöillä ja tutkimusorganisaatioilla on ollut laaja autonomia päättää, mitä ja miten tutkia ja opettaa. Akateemiseen vapauteen kuuluu myös tutkijoiden vapaus viestiä tutkimuksestaan ja osallistua yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Akateemisen vapauden tila on herättänyt viime vuosina huomiota. Keskustelussa on mainittu mm. epävarma tutkimusrahoitus, yliopistojen organisaatiouudistukset sekä koventuva poliittinen ilmapiiri. Tutkijoiden kokeman häirinnän on samoin tunnistettu lisääntyneen. Myös Suomen sijoitus akateemisen vapauden kansainvälisessä vertailussa on kääntynyt laskuun.
TJNK on seurannut tutkijoiden sananvapauden tilaa kyselyillä jo vuodesta 2015 lähtien. Laaja kysely sananvapaudesta ja tutkijoiden kohtaamasta häirinnästä toteutettiin viimeksi vuonna 2023. Tulosten pohjalta TJNK laati suositukset tutkijoiden sananvapauden turvaamiseksi.
Nyt toteutettava kysely on jatkoa tälle työlle. Kahdessa vuodessa keskustelu akateemisesta vapaudesta on laajentunut kattamaan häiritsevän palautteen lisäksi yhä enemmän myös institutionaalisen tason uhkia. Näin ollen kyselyssä on haluttu tällä kertaa selvittää vastaajien näkemyksiä akateemisen vapauden laajemmasta tilasta.
Kysely on lähetetty kaikille kotimaisille yliopistoille, ammattikorkeakouluille, tutkimuslaitoksille, rahoittajille ja tieteellisille seuroille, jotka voivat jakaa kyselyä sisäisissä kanavissaan. Voit tiedustella linkkiä kyselyyn myös toimistoltamme. Kyselyyn toivotaan vastauksia tutkijoilta ja tutkimuksen parissa työskenteleviltä asiantuntijoilta 10.11.2025 mennessä.
TJNK:n toteuttamat kyselyt 2023 ja 2025 ovat osa opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittamaa Tutkijoiden sananvapauden tueksi -hanketta.
Lisätietoja:
pääsihteeri Reetta Kettunen
040 733 5935
info@tjnk.fi
Kuva: Anne Haapanen.