Åbo Akademi soveltaa lukuisia avoimen tieteen käytänteitä neljässä tiedekunnassaan. Kansalaistiedepilotti, miniprojektit ja avoimen tieteen koutsi -koulutus on otettu innostuneesti vastaan.
Jotain uutta, jotain vanhaa… Lintujen vapaaehtoisen havainnoinnin kentällä on uutta infrastruktuuria ja kansalaistiedettä tehdään tänä keväänä hyperautomaation ja mobiiliteknologian voimin.
Kovatasoiset ornitologit ja tuhannet suomalaiset harrastajat tuottavat monipuolista tietoa linnuista etelästä pohjoiseen. BirdLife Suomi välittää tiedon kaikkien ulottuville jalostetussa muodossa.
Avoimen tieteen ja tutkimuksen koordinaation Tieteiden talolla (Kirkkokatu 6, Helsinki) järjestämässä tilaisuudessa keskustellaan avoimen tieteen rahoituksesta Suomessa.
Tieteen päivät on suurelle yleisölle suunnattu, kaikki tieteenalat kattava tapahtuma, jossa eri alojen tutkijat avaavat erilaisia ilmiöitä ja keskustelevat ajankohtaisista aiheista.
Tieteen päivät on suurelle yleisölle suunnattu, kaikki tieteenalat kattava tapahtuma, jossa eri alojen tutkijat avaavat erilaisia ilmiöitä ja keskustelevat ajankohtaisista aiheista.
Työryhmien tuotokset on käännetty ruotsiksi ja englanniksi. Kolme suositusta täydentävät toimintakulttuurin avoimuuden linjausta sekä edeltäviä suosituksia.
Kansalaistieteen suositus on saanut tuekseen tutkijoille suunnatun täydentävän oppaan. Joulukuussa suosituksesta on myös julkaistu käännökset ruotsiksi ja englanniksi.